Liga Transferurilor
Liga Transferurilor/ Ce atacant va lua Milan în această vară?

Luis Fabiano, Klaas-Jan Huntelaar, Emmanuel Adebayor, Edin Dzeko sau chiar Peter Crouch se află pe lista lui AC Milan care vrea neapărat să aducă un atacant în această vară. Pe brazilianul de la Sevilla, golgeter la Cupa Confederaţiilor, „Rossonerii” ar oferi uneva între 13 şi 18 milioane de euro, dar gruparea din „Andalucia” vrea să primească 30 de milioane, exact atât cât este şi clauza lui Fabiano. Olandezul Huntelaar ar putea veni pe „San Siro” sub formă de împrumut, în primul sezon, iar la finalul acestuia, Milanul să aibă posibilitatea de a-l cumpăra definitiv de la Real Madrid, cu o sumă de 17-18 milioane de euro, singura problemă fiind reprezentată de Manchester United, care-l doreşte la rândul ei. În ceea ce-i priveşte pe Adebayor şi Dzeko, este mai puţin probabil ca aceştia să fie transferaţi, chiar dacă Milan ar oferi 26, respectiv 22 de milioane de euro. Varianta Peter Crouch a fost lansată ca o ultima posibilitate, fiind greu de crezut că englezul lui Portsmouth va ajunge la Milano. O altă alternativă pentru echipa antrenată de Leonardo ar fi prelungirea contractului veteranului Filippo Inzaghi.
Pe zi ce trece, Andrea Pirlo şi Alexandre Pato sunt tot mai departe de Chelsea, iar Clarence Seedorf va rămâne şi el pe „San Siro”, după ce oferta Ajaxului pentru el a fost respinsă. Fostul fundaş stânga al lui Juventus, în prezent la Genoa, Domenico Criscito, se află şi el pe lista „Rossonerilor”, care vor să ofere pentru transferul său, opt milioane de euro. După ce nu l-au mai luat pe Cissokho, Milan s-a reorientat către tânărul de 19 ani, Gareth Bale, de la Tottenham Hotspur, jucător care l-a impresionat în iarnă şi pe Jose Mourinho, antrenorul rivalei Inter.
- INTER: Fostul căpitan al lui Arsenal, William Gallas, este mai nou în atenţia Interului, dar Arsene Wenger a declarat că nu a primit nicio ofertă. Negocierile pentru Ricardo Carvalho şi Deco, jucători daţi ca şi transferaţi pe „Stadio Meazza” în urmă cu câteva săptămâni, par să se fi oprit pentru moment.
- JUVENTUS: Exceptându-l pe Diego, Juventus nu a reuşi niciun alt mare transfer în acestă vară, dar continuă să se intereseze de jucători importanţi, noile ţinte ale „Bianconerilor” fiind Felipe Melo, de la Fiorentina, Fabio Grosso, de la Olympique Lyon, şi Goran Pandev, de la Lazio.
- FIORENTINA: Fiorentina s-a alăturat lui Everton şi AS Roma în lupta pentru fostul jucător de la Arsenal şi Real Madrid, Jose Antonio Reyes, în prezent aflându-se sub contract cu Atletico Madrid.
- LAZIO: Lazio şi-l doreşte pe atacantul brazilian Ricardo Oliveira, care a mai evoluat la Valencia şi Milan, dar care a retrogradat în Segunda Division, cu Betis Sevilla.
- BARCELONA: Cesc Fabregas a declarat că i-ar face plăcere să evolueze la FC Barcelona, dar deocamdată are contract cu Arsenal. David Villa a spus şi el că ar vrea să ajunge pe „Camp Nou”, având în vedere şansele infime de a fi dorit de Real Madrid.
- MAN UTD: Manchester United este pregătită să înceapă negocierile pentru starul lui Internazionale Milano, Zlatan Ibrahimovic. Pe lângă suedez, se pare că Sir Alex Ferguson îi doreşte pe Huntelaar, dar şi pe Michael Owen.
- EVERTON: Americanul care a făcut o Cupă a Confederaţiilor excelentă, Clint Dempsey, a fost achiziţionat de Everton, cu patru milioane de lire sterline, de la Fulham.
- HAMBURG: Brazilianul Ze Roberto, căruia i-a expirat la 30 iunie contractul cu Bayern, a semnat pe două sezoane cu Hamburger SV, şi a ţinut să precizeze că nu a venit pe „Nordbank Arena” pentru bani.
- LYON: Argentinianul Lisandro Lopez, de la la FC Porto, oalndezul Ruud van Nistelrooy, de la Real Madrid, sau francezul David Trezeguet, de la Juventus, l-ar putea înlocui pe Karim Benzema, la Olympique Lyon.
- PORTO: Atacntul Luis Garcia, de la Espanyol, ar putea ajunge în această vară la FC Porto.
- BRAGA: Mijlocaşul italian, de origine braziliană, Rodrigo Possebon, de la Manchester United, va fi împrumutat sezonul viitor la gruparea portugheză, Sporting Braga.
- BEŞIKTAŞ: Fostul fundaş de la AS Roma şi Genoa, Matteo Ferrari, a semnat un contract pe un singur sezon cu Beşiktaş JK, campioana Turciei.
Informaţii:
Autor: Gabriel Ilcu
sursă foto: Goal.com
Liga Transferurilor
Anglia | Krasici, la o semnătură de Chelsea

După negocierile cu Cahill, Chelsea pare că a mai rezolvat un transfer în persoana lui Milos Krasici, mijlocaşul lui Juventus Torino. Agentul fotbalistului a confirmat că londonezii sunt interesaţi de serviciile clientului său, iar mutarea se va perfecta în luna ianuarie, imediat după deschiderea perioadei de mercato.
Krasici are 27 de ani şi 46 de selecţii la prima reprezentativă a Serbiei. El a mai evoluat pentru Vojvodina şi CSKA Moscova, iar din 2010 îmbracă tricoul lui Juventus.
Liga Transferurilor
Spania/ Ballack poate ajunge la Real Madrid

Mijlocaşul german Michael Ballack ar putea să ajungă, din nou, sub comanda lui Jose Mourinho, de această dată la Real Madrid.
Ballack nu s-a înţeles cu Chelsea pentru prelungirea contractului, iar Santiago Bernabeu ar urma să devina prima opţiune pentru fotbalist. Totodată, nu este exclus ca Ballack să dorească să revină la un club din Germania.
Liga Transferurilor
Liga Transferurilor/ Man. City şi Chelsea, planuri pentru vară

Mai sunt de disputat trei etape în Anglia, iar Chelsea şi Manchester City au început deja planurile pentru viitorul sezon.
Londonezii îl vor cumpăra, mai mult ca sigur, pe fotbalistul lui Atletico Madrid, Sergio Aguero. Dorit pe Stamford Bridge şi în vara anului trecut, acesta are mari şanse de a juca din vară alături de Terry şi Lamprad.
Campionate
Liga Transferurilor/ Fabregas, cel mai dorit jucător

Deşi accidentat şi cel mai probabil ieşit din cursa finalului de sezon din Anglia, Cesc Fabregas este cel mai vehiculat nume în Europa atunci când vine vorba despre perioada de transferuri din vară.
Manchester City, Barcelona şi Real Madrid îl doresc cu ardoare pe fotbalistul lui Arsenal, şi au înaintat deja primele oferte pentru cumpărarea acestuia.
Campionate
Liga Transferurilor/ Bătaia pe Pato

Fotbalistul lui AC Milan, Alexander Pato, este la mare căutare în Europa. Echipe ca Real Madrid şi Chelsea au pus deja ochii pe el şi şi-l doresc, din vară, în angrenajul echipelor lor.
„Galacticii” s-au gândit deja la preţul pe care vor să-l ofere pe brazilian. Cum spanioli nu vor să mai arunce cu banii, vor să-l dea la schimb cu Benzema, adus vara trecută de la Lyon.
Campionate
Liga Transferurilor/ Schimb de vedete între Liverpool şi Real Madrid?

Apărând în ultimul timp doar pe banca de rezerve a Realului şi bifând câteva minute pe final de partide, emblematicul fotbalist al „galacticilor”, Raul Gonzales, este hotărât să părăsească, din vară, Bernabeul.
Deşi s-a vehiculat că acesta ar putea ajunge în MLS, la New York Red Bulls, fotbalistul spaniol ar putea lua drumul Angliei cu destinaţie finală Anfield Road.
Liga Transferurilor
Liga Transferurilor/ Real Madrid, AC Milan şi Arsenal pornesc ofensiva transferurilor

Cele mai importante campionate din Europa au intrat în ultimele lor etape, iar principalele echipe ce le „patronează” încep să-şi facă deja planuri pentru sezonul viitor.
Cea mai activă în acest sens este Real Madrid, care vrea să continue munca începută în vara acestui an prin aducerea lui Kaka, Benzema şi Cristiano Ronaldo. Echipa spaniolă este urmată, îndeaproape, de AC Milan şi Arsenal Londra
Campionate
Spania/ Barcelona-Osasuna 2-0: Extratereştrii zboară spre titlu

În partida pe care FotbalTop a transmis-o live text miercuri seară, Barcelona a învins pe Camp Nou pe Osasuna şi a urcat pe primul loc al clasamentului, cel puţin până mâine, când Real Madrid va juca împotriva celor de la Getafe.
După o primă repriză în care nu au avut aproape nicio ocazie importantă, „extratereştrii” şi-au revenit în partea secundă şi au condus cu desăvârşire ostilităţile
Campionate
Transfer/ Steaua şi Rapid se bat pentru Varga

Dacian Varga este de departe cel mai râvnit jucător din Liga I. După ce împrumutul la Unirea Urziceni a expirat, iar jucătorul s-a întors la Sportul Studenţesc, principalele echipe din România, dar şi câteva cluburi din străinătate s-au interesat de serviciile lui Dacian Varga.
Bundesliga
Germania/ Hertha îl doreşte pe Hinkel

În încercarea disperată de a se salva de la retrogradare, echipa lui Maximilian Nicu, Hertha Berlin, încearcă să-l transfere pe fundaşul echipei Celtic Glasgow, Andreas Hinkel.
În vârstă de 27 de ani, Hinkel a evoluat începând cu anul 2008 în Scoţia, la Celtic Glasgow. De-a lungul carierei sale, apărătorul german a mai îmbrăcat tricourile echipelor VfB Stuttgart sau Sevilla.
Campionate
Italia/Granzii din Serie A au pus ochii pe Ledesma şi D’Agostino

Jucătorii Christian Ledesma (Lazio Roma) şi Gaetano D’Agostino (Udinese) sunt printre cei mai curtaţi fotbalişti din Serie A în această perioadă. Cluburi precum Milan, Inter, Juventus, Fiorentina sau Napoli se interesează deja de condiţiile în care i-ar putea achiziţiona.
Campionate
Italia/Milan îl vrea pe Dzeko

AC Milan pregăteşte să aducă la club un nou atacant. După ce l-au transferat de la Real Madrid pe Huntelaar, milanezii s-au interesat de serviciile lui Dzeko, vârful echipei germane VfL Wolfsburg.
În cazul în care nu se vor pune la un acord în această perioadă, cele două cluburi ar putea realiza transferul în mercatoul din vară, atunci când Milan ar urma să ofere ori o sumă de bani, ori pe Huntelaar (26 de ani) în schimbul lui Edin Dzeko (23 de ani).
Campionate
SPANIA/ Real vrea un fundaş brazilian

Care Chivu? Care Raţ? Real Madrid s-a reorientat pe piaţa transferurilor şi doreşte să achiziţioneze neapărat un fundaş de bandă în această perioadă.
Campionate
EXCLUSIV | Cum poate ajunge Raţ la Real Madrid?!

Din ce în ce mai prezent pe lista de transferuri a cluburilor mari, Răzvan Raţ este una dintre ţintele principale ale unor grupări cu nume în Europa.
FotbalTop.ro a aflat cum ar putea ajunge Răzvan Raţ la Real Madrid, aşa cum presa internaţională a anunţat în ultimele zile ale lui 2009:
Campionate
Portugalia/ Hulk o pune pe Manchester în stand-by

Atacantul celor de la Porto, Hulk, o pune pe Manchester United pe lista de aşteptare. Obişnuit cu aerul performanţei în fotbal, vârful brazilian a declarat, prin vocea impresarului său, că deocamdată aşteaptă telefonul pentru a fi convocat în lotul Braziliei la Campionatul Mondial din Africa de Sud şi nu o ofertă din partea trupei lui Sir Alex Ferguson.
-
Liga Campionilor3 săptămâni ago
Liverpool – Real Madrid 2-5. De ce trag Kloppotele, dragă Jurgen?!
-
FCSB2 săptămâni ago
EXCLUSIV | Gigi Becali a decis iar! Cine e titular la FCSB pe un post surpriză în meciul cu UTA
-
FCSB2 săptămâni ago
UTA – FCSB 3-1. Deștepții și mult prea deștepții! Mutarea catastrofală care a înclinat soarta meciului
-
FCSB2 zile ago
Numele surpriză care se adaugă pe lista lui Gigi Becali! Cine ar vrea să antreneze la FCSB