LIGA 1/ Urziceni-Rapid 1-0: Campioana învinge!

urziceni-rapidUnirea Urziceni – Rapid 1-0

A marcat: Pădureţu 13′

_____________________

Cu toate că Dan Petrescu, suspendat şi în această etapă, a fost nevoie să facă câteva modficări în echipa de start, inclusiv în poartă, acolo unde a s-a aflat Daniel Tudor, Unirea Urziceni a învins, cu 1-0, pe Rapid şi dă semne de revenire după eşecul din prima rundă, de la Cluj.

Golul campioanei a venit repede, în minutul 13, când Pădureţu, găsit cu o centrare de pe partea dreaptă uşor deviată de Bilaşco, l-a învins pe Marinescu din careul mic. Până la pauză, Franză, în minutul 20, cu un şut respins de marinescu, şi Rusescu, în minutul 28, cu o execuţie peste poartă, au fost aproape să majoreze avantajul ialomiţenilor.

Imediat după revenirea de la vestiare, Bilaşco şi acelaşi Rusescu sunt aproape de golul doi al Unirii, pentru ca în minutul 60, Herea să rateze o ocazie imensă, acesta fiind urmat mai apoi de Cesinha, al cărui şut a fost respins de Tudor. În prelungiri, Brandan, intrat în partea secundă, se opune egalarii Rapidului, la lovitura de cap a lui Julio Cesar.